Home  /   TRÜF MANTARLARI  /   TRÜF MANTARI BESİN DEĞERLERİ

TRÜF MANTARI BESİN DEĞERLERİ

BESİN DEĞERLERİ

TRÜF MANTARLARININ BESİN DEĞERİ

Doğal antioksidan özelliği vardır.

Hastalıklara karşı vücut direncini sağlayan antioksidan bileşiklerdir. Tükettiğimiz gıdalardan yeterli düzeyde doğal antioksidan bileşiklerini alamaz isek vücudumuzun bu ihtiyacını sentetik antioksidanlarla gidermek zorunda kalırız. Sentetik antioksidanların kanserojen özellik taşıdıkları artık sır değildir. Trüf mantarları içeriğindeki fenolik bileşikler ile doğal antioksidan özelik gösterir.

Doğal enerji kaynağıdır.

Vücudumuzun enerji ihtiyacını protein, karbonhidrat ve serbest amino asitler ile karşılarız. Trüf mantarları içeriğinde yeterli düzeyde bu bileşikleri taşır.

Vitamin ve mineral kaynağıdır.

Trüf mantarı içeriğinde A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C, D2, E, K1, K2, Ergosterol (Provitamin D2) tespit edilmiştir. Kaynak: İbrahim KIVRAK, Doktora Tezi, Muğla Üniversitesi. Tıklayınız.

Mutluluk melokülü kaynağıdır.

İnsanlarda melanin üretimini tetikleyen anandamid adlı nörotransmiterlerdir. Anandamid duygu hali, iştah, hafıza, acı, depresyon üzerindeki etkilerinden dolayı “mutluluk molekülü” olarak adlandırır.

Siyah trüfün “mutluluk molekülü” denen anandamid kimyasalını içerdiği tespit edilmiştir. Haber kaynağı için http://www.bbc.com/turkce/ozeldosyalar/2015/03/150318_vert_ear_truf_mantari sayfasına bakınız.