Home  /   TRÜF MANTARLARI  /   TRÜF MANTARI EKOLOJİSİ

TRÜF MANTARI EKOLOJİSİ

EKOLOJİSİ

Trüf mantarının yetişmesi için gerekli olan üç temel unsurun bir araya gelmiş olması gereklidir. Bunlar uygun toprak yapısı, uygun iklim ve trüf mikorizası oluşturan bitki örtüsüdür. Bu ortamı ‘trüf ekolojisi’ olarak tanımlayabiliriz.

Toprak yapısı: Trüfler genellikle yüksek ph lı (7,5-9) ve kireçli topraklarda iyi yetişir. Bunun sebebi trüf mikorizalarının, bitkilerin bazik topraklarda kalsiyum alımını kolaylaştırması olduğu bilinmektedir.

İklim: Trüf mantarı genellikle Akdeniz iklim kuşağında, bu iklim kuşağından ılıman iklim veya kara iklimi kuşağına geçiş bölgelerinde yetişir. Akdeniz ikliminin genel karakteristiği yazları az yağışlı veya kurak, kışları ılık ve yağışlı olmasıdır. Yaz yağışı almayan bölgeler yaz trüfü (tuber aestivum), kışları ılık yağışlı ve yaz yağışı da olan bölgeler kış trüfü (tuber melanosporum) yetişme alanlarıdır.

Bitki: Trüfler yüksek yapılı ağaçlar ile mikoriza oluştururlar. Meşe türlerinin tamamı, çam türlerinin tamamı, fındık, ıhlamur, gürgen, kavak, akçaağaç.